יד ראשונה ממקובל • ספר תהילים אישי של רבי ישראל אבוחצירא זצ"ל משנת 1945 יעמוד למכירה פומבית בבית המכירות "ירושלים של זהב" • המחיר ההתחלתי: 10,000 דולר

פורסם ב:
  • הבאבא סאלי זצ"ל // צילום: דודו גרינשפן
    הבאבא סאלי זצ"ל // צילום: דודו גרינשפן
ספר תהילים אישי של הבאבא סאלי, רבי ישראל אבוחצירא זצ"ל, מגדולי חכמי מרוקו, יעמוד למכירה פומבית בבית המכירות "ירושלים של זהב" ב־5 באפריל. המחיר ההתחלתי של ספר התהילים הנדיר הוא 10,000 דולר.
מדובר בספר תהילים שבו הבאבא סאלי קרא ולמד, ולצד פרקי התהילים מופיע גם פירוש רש"י.
בספר הייחודי מופיעים שני רישומים זהים, אחד בכתיבה מרובעת ואחר בכתיבה מזרחית, בכתב יד קודשו של הבאבא סאלי: "זה הספר הוא שלי הקטן ע"ה (עבד השם) יש"א ברכה ס"ט" (יש"א – ישראל אבוחצירא). בצד הפנימי של הכריכה כתב הבאבא סאלי: "שנת תרננ"ה שפתי 5705 לפ"ק".
ישראל רפאלי, חוקר בבית המכירות "ירושלים של זהב", אמר כי "רישום זה בספר התהילים, שאותו כתב הבאבא סאלי, הוא משנת תש"ה, 1945, כ־40 שנה לפני פטירתו. אחד הפירושים לכינוי 'באבא סאלי' הוא 'האבא המתפלל'. לפנינו הפריט המסמל יותר מכל את התפילה, שכן על ידי התהילים מתפללים ופועלים לישועה ולרפואה. מי לנו גדול מהבאבא סאלי, סמל התפילה, שאלפי המוני בית ישראל היו משחרים לפתחו לקבלת ברכה וישועה לכל צרה ומצוקה".
משה, מבית המכירות, סיפר כי "אני מחזיק את הספר המיוחד הזה ומתרגש. התהילים של הבאבא סאלי הוא ספר תפילותיהם של רבבות יהודים, ואולי אפילו של עם ישראל כולו, שנושעו לא פעם בזכות התפילות בספר הזה".
הבאבא סאלי, רבי ישראל אבוחצירא (1889-1984), נחשב עד היום לאחד הרבנים המקובלים החשובים והמוערכים ביותר בארץ.

"ספר מיוחד"

הוא נולד בעיר ריסאני במחוז תפילאלת שבמרוקו. כבר בצעירותו התגלה כגאון, שהיה מרבה בתעניות ובסיגופים, וכיהן כראש ישיבה בעיר הולדתו.
ב־1922 נסע לארץ ישראל ולמד בישיבת המקובלים "בית אל". הוא חזר למרוקו ובשנת 1933 נסע שוב לארץ ישראל ולמד בחברותא עם רבי עזרא עטייה, ראש ישיבת "פורת יוסף", וחזר שוב למרוקו.
לאחר שכיהן כאב בית דין במרוקו, הגיע בפעם השלישית לישראל ב־1951 וחזר שוב למרוקו עקב חוסר שביעות רצונו מהמצב הרוחני שהיה בישראל.
בשנת 1964 עלה לישראל בפעם האחרונה, וכעבור כמה שנים התיישב בנתיבות והתגורר בה עד פטירתו. הבאבא סאלי התפרסם בזכות עשיית מופתים. רבים הגיעו לביתו כדי לקבל את ברכתו.
לאחר פטירתו פוקדים בכל שנה את ציון קברו בנתיבות מאות אלפים מישראל ומרחבי העולם.

מקור: http://www.israelhayom.co.il/article/463291