יממה בלבד לפני יום השואה, טוען מאמר המערכת של הביטאון הליטאי 'יתד נאמן' כי "המצב הטבעי של עם ישראל הוא גלות. יהודי העולם סובלים בגלל המדינה שהפכה לגורם המרכזי לאנטישמיות"

מנדי גרוזמן | 3/5/2016 14:57

מאמר המערכת של הביטאון הליטאי הרשמי "יתד נאמן" טוען כי מדינת ישראל העלתה אתסף האנטשימיות בעולם: "המלחמה של החילוניות לעצמאות כניסיון לפתור את שאלת היהודים, היא משחק ב"כאילו". זה לא מצב טבעי. גם אם זה נשמע כאמירה "גלותית", זו האמת הנוקבת, ולמציאות הזו אין פתרון, ישראל נוצרו לגלות", נכתב במאמר שפורסם בעיתון שיצא לאור היום (ג').

"המצב הטבעי של עם ישראל הוא גלות", נטען במאמר. "נורמליותו היא בתוך סיר לחץ של שנאה והתנכלות. מי שיחפש לעקוף, יתנגש במעקה ההפרדה. מדינת ישראל שקמה כדי לפתור את בעיית האנטישמיות, הפכה להיות הגורם המרכזי לאנטישמיות. יהודי העולם סובלים לא בגלל דתם, אלא בגלל מדינת ישראל ומדיניותה. כל יהודי הפך אשם בגלל החלטות ממשלת ישראל ומאבקה בטרור הפלשתיני. בענין הזה אין נתיבי מילוט".
למרות הדברים הללו, במאמר לא נכתב כיצד היה על ההנהגה הישראלית להתנהל ערב קום המדינה ולא הוצעה דרך חלופית להקמת מדינה ממלכתית. הטיעונים המעשיים נגעו בניהול המדינה בהווה, וטענו כי ההתרחקות מהדת מחזקת את השנאה לישראל. "כל עוד שהתורה שולטת בעם ישראל, יד ישראל תהיה על העליונה. אך כאשר התורה נדחקת לקרן זווית, גוברת העשוויות והישמעאליות בעולם. כאשר שולטת התורה בתודעתו של העם ובחייו, היא מבצרת אותו כצור חלמיש. אחרת, גילויי האנטישמיות הופכים להיות מסוכנים. אם עם ישראל יעשה את המוטל עליו, יהיה בית יעקב לאש ובית יוסף להבה, שיחרכו את כוחם של עשו וישמעאל".

המאמר מפורסם ערב יום השואה, זאת למרות שבחברה החרדית לא מציינים את היום, מכיוון שהוא חל בחודש ניסן, שעל פי ההלכה היהודית יש הגבלות על האבל בו.
מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"סביר שהמאמר של יתד נאמן ישמש את גדולי האנטישמים וירבה אנטישמיות בעולם. ברור שכמו התבטאויות רבות של אנשי דגל התורה הוא יגדיל את העוינות של היהודים בישראל ליהדות. שוב הוכח שהמפלגות החרדית הן מהאויבים הגדולים ביותר של היהדות".
"המסקנה הברורה מהמאמר", אמר רגב, "היא שעל דגל התורה לעזוב את הממשלה הגורמת לדעתה לאנטישמיות. קשה להבין איך יכול יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, לשבת על ברז התקציבים של מדינת ישראל כשהוא יודע שעל פי האידאולוגיה של מפלגתו כל צעד וצעד שלו תורם לאנטישמיות. אין צביעות וגלגול עיניים גדולים מהמשך ההשתתפות של דגל התורה בממשלת מדינה הגורמת לדעתה לשנאת ישראל. אבל נראה שמבחינת דגל התורה התקציבים והגו'בים מעניקים הכשר (למהדרין) לכל דבר".

לדברי רגב, "יש גם צביעות רבה בכך שראש הממשלה, המייצג כביכול את המחנה הלאומי, מכניס לממשלתו מפלגה שזו עמדתה כלפי ישראל. לקראת יום העצמאות הגיע הזמן שהקואליציה תצא לעצמאות מהשותפות עם מפלגות אנטי ציוניות דוגמת דגל התורה, ותתבסס על מפלגות הדואגות לעתיד ישראל והמפעל הציוני ואינן עוינות אותו".


מקור: http://www.nrg.co.il/online/11/ART2/774/489.html?hp=11&cat=1102